
Choć wady kręgosłupa są diagnozowane u większości Polaków, tak długo, jak nie dokucza nam jego ból, nie przejmujemy się nimi. W praktyce, pacjenci zgłaszający się do lekarzy i rehabilitantów szukają pomocy dopiero wtedy, gdy ich stan jest poważny, a ból na tyle silny, aby utrudniać normalne funkcjonowanie. Nawet w takich okolicznościach można im jednak pomóc.
Kiedy rehabilitacja kręgosłupa jest skuteczna?
Lekarze zwykle są zdania, że rehabilitacja kręgosłupa może, bez względu na okoliczności, złagodzić dolegliwości bólowe, z jakimi zmaga się pacjent. Nie oznacza to jednak, że takie same rozwiązania sprawdzają się bez względu na okoliczności. Na skuteczność rehabilitacji wpływa zarówno trafność postawionej diagnozy, jak i wybór metod odpowiadających pacjentom. Nie można zapominać jednak i o tym, ze nawet największy wysiłek podejmowany przez rehabilitanta i lekarza nie musi zdać się na wiele, gdy pacjent jest osobą niesystematyczna i mającą trudność ze zmobilizowaniem się do współpracy.
Jak rehabilitowanie kręgosłupa wygląda w praktyce?
Metody usprawniania kręgosłupa różnią się w zależności od tego, jak zaawansowany jest poziom zmian, jakie w nim zachodzą. Jeśli jednak problemem pacjenta są dolegliwości bólowe odczuwane w odcinku lędźwiowym, największą popularnością cieszy się metoda TENS znana też jako Przezskórna Elektrostymulacja Nerwowo-Mięśniowa. Pacjent, który decyduje się na przetestowanie jej skuteczności zwykle ma przyklejane specjalne elektrody. To właśnie przez nie przebiega prąd o indywidualnie dostosowanym natężeniu. Metoda jest skuteczna nawet w odniesieniu do przewlekłych dolegliwości bólowych, choć o jej stosowaniu nie ma mowy choćby wówczas, gdy osoba chora ma problemy z zaburzeniami rytmu pracy serca.
Przeczytaj więcej na https://wojnar.pl/rehabilitacja-kregoslupa/
Innym ciekawym rozwiązaniem jest rehabilitacja poprzez trakcję. Pacjentom proponuje się przede wszystkim trakcję ruchową, a więc zabieg wykonywany wówczas, gdy poruszają się oni po bieżni. Problemem nie jest jednak również wykonanie trakcji statycznej, w czasie której osoba chora przyjmuje pozycję leżącą.