Technika pływania – Dlaczego warto

Pływanie jest sportem, który zyskuje coraz większą popularność. Na basenach możemy zauważyć przepełnione tory a wiele osób regularnie uczęszcza na basen. Amerykańskie badania wykazują jednak, że 98% rekreacyjnych pływaków nie zyskuje na sprawności tlenowej. Badania te zakładają, że wynika to z tego, że nie pływamy wystarczająco szybko i długo aby dokonać widocznej zmiany. Mówią również o tym, że w większości sportów zazwyczaj regularna praktyka przynosi poprawę. Natomiast z pływaniem jest inaczej. Możemy pływać, jednak dojdziemy do pewnego momentu i się zatrzymamy. Style pływackie to skomplikowane schematy ruchowe odbywające się w nienaturalnym dla nas środowisku. Technika gwarantuje nam szybsze poruszanie, płynne i bardziej efektywne pływanie oraz pozwala czerpać większe korzyści rozwojowe naszego organizmu.

Technika pływania to poszerzenie horyzontów.

Bardzo lubię czytać badania i nad tymi musiałem się bardziej zastanowić ponieważ pod względem sprawności tlenowej nie do końca oddają to co widzę gdy jestem na basenie .Wiem i zdaje sobie z tego sprawę, że na basenie wiele osób nie pływa technicznie a mimo to pokonuje wiele długości. Skoro są zdolne pokonywać daną objętość treningową w określonym celu, są również w stanie wyrobić sobie bazę tlenową. Największy problem jest w technice. Technika pływania jest trudna i wymaga włożenia wiele pracy oraz czasu w naukę danego ruchu a następnie wyrobienia dobrego nawyku ruchowego. Brak techniki mogę określić jako stanie w miejscu. Wiele osób dąży do tego aby poprawić dany element, osiągnąć cel a następnie wyznaczyć drugi, który będzie trudniejszy. To nas motywuje. Z kolei techniczne pływanie otwiera nam większe możliwości, więcej radości z pływania. Jesteśmy szybsi, bardziej ekonomiczni, czerpiemy więcej korzyści z każdej sesji treningowej.

Objętość i stałe powtarzanie złych nawyków.

racając do sprawności tlenowej i do wspomnianych wyżej osób, które pływają, po swojemu długość za długością. Tutaj widzę inny problem a mianowicie nieustanne powtarzanie złych wzorców ruchowych, błędów, które następnie przechodzą w nawyk, który jest trudny do skorygowania. Wyobraźmy sobie dwoje dzieci, uczące się u dwóch instruktorów. Jedne z nich przepływa 10 długości uginając za bardzo nogi w kolanach a drugie 3 długości poprawną pracą nóg. W drugim przypadku, dziecko powtarza prawidłowy schemat ruchowy, który pomoże mu następnie w opanowaniu trudniejszych elementów. Z kolei pierwsze dziecko z niewłaściwą pracą nóg, która przeszła w nawyk będzie miało wielki problem z przejściem do trudniejszych rzeczy mimo, że więcej pływało lub więcej czasu poświęciło na naukę pływania.

To co robić? Przestać pływać?

Kiedyś gdy sam chodziłem na basen w swoim rodzinnym mieście spotkałem na basenie panią, która pływała czterema stylami. Miała ok. 50 lat. Gdy się zapytałem gdzie się uczyła, odpowiedziała, ze, udoskonaliła ” technikę z filmów i trochę czytała różne artykuły. Moim zdaniem każdy kto chce poprawić swoją technikę pływania a potrafi przepłynąć daną liczbę długości może próbować czerpać wiedzę z filmów, artykułów, fachowych książek lub zasięgnąć rady dobrego instruktora. Nie takiego który będzie stał nad nami i liczył długości a faktycznie pomoże przekazując wiedzę, wytłumaczy i pokaże. W serwisie youtube jest wiele przydatnych kanałów. Ostatnio ku zaskoczeniu jestem skłonny stwierdzić, że Japońskie kanały odnośnie nauki i doskonalenia pływania nie odbiegają od USA a nawet są lepsze. Mimo, że przed oczami mamy czarne krzaczki, są również angielskie napisy. Pomoc takim osobom jest jednym z powodów, dla którego założyłem blog i postanowiłem pisać oraz nagrywać w przyszłości filmy. To pasja, która także mi pomaga się rozwijać umiejętności instruktorskie i trenerskie.

Więcej informacji z Świata pływackiego: https://www.swimmingforlife.pl/

Dodaj komentarz